Razumijevanje potrebe za snom vašeg novorođenčeta

Autor Carolynne J. Harvey, osnivačica Dream Baby Sleep grupe

Uspavljivanje novorođenčeta može biti izazov, budući da se njihov san razlikuje od našeg. Ali najbolji napad je dobra obrana. Što više znamo o djetetovom snu, to će nam više pomoći da spriječimo sve moguće neprilike.

San vaše bebe će se mijenjati kako ona raste. Naime, san vaše bebe će se mijenjati tijekom razvojnih prekretnica. Evo što možete očekivati ​​kao novi roditelji:

0-3 mjeseca

Za početak, moramo uzeti u obzir da novorođenčad puno spava...ali u intervalima. I teško je složiti neki raspored jer novorođenčad tek treba početi proizvoditi melatonin, hormon koji regulira san.

Normalno je da novorođenče spava od 14 do 17 sati dnevno! Ali ovaj san bit će podijeljen na male fragmente - drijemanje može trajati od 20 minuta do 2 sata, a noćni san obično traje oko 2-3 sata.

Novorođenčad također ima malene trbuhe, stoga se moraju često buditi da bi jeli, otprilike svaka 2-3 sata.

Najvažnije je da često drijemaju. Nastojte ih uspavati nakon 45-60 minuta budnosti. Spavanje dovodi do više sna, stoga će dani dobrog sna značiti bolji san tijekom noći! Također se preporučuje buđenje novorođenčeta nakon 2-satnog drijemanja, kako bi tijekom dana moglo dovoljno jesti i ne spavati previše tijekom dana.

Za to vrijeme,  mamama i tatama spavanje će biti malo nedostižno, stoga imajte realna očekivanja. Ali postavljanje temelja za dobar san je veoma važno.

3-4 mjeseci

Oko 12-16 tjedana, bebe počinju proizvoditi vlastiti melatonin, poznat i kao hormon spavanja. Melatonin je ono što nas navodi da želimo zaspati noću i ostati spavati do jutra. Iako bebe u ovoj dobi počinju stvarati svoj, ne proizvode "potpunu" količinu melatonina kako bi prespavale cijelu noć, stoga nemojte to još očekivati! Često nestane oko 3 ili 4 sata ujutro i rani jutarnji sati mogu biti teški. Ljuljanje, pokreti i bijeli šum stvarno mogu pomoći. Pobrinite se da i soba bude jako mračna!

Mnogi roditelji beba od 3-4 mjeseca uočavaju vrlo kratka drijemanja, jer bebe tek počinju učiti samostalno spavati i spavanje za njih može biti izazov. To je normalno! Nastavite im nuditi priliku za drijemanje svaka 1,5 do 2 sata kako biste spriječili da se previše umaraju. Zapamtite, što više spavaju tijekom dana, to bolje spavaju noću!

Najveća razvojna promjena je da se mnoge bebe počnu vrtjeti u krevetu u to vrijeme, što može uzrokovati velike promjene u njihovom snu, uključujući zastrašujuću četveromjesečnu regresiju spavanja. Postoji mnogo načina da preduhitrite ove promjene i provedete implementaciju proaktivne rutine  kako biste smanjili utjecaj na san vaše obitelji, kao što je odvajanje vremena za njihov trbuščić tijekom dana. Također imajte na umu da ako se vrte u krevetu, više ih nije sigurno omotati, jer se mogu češće buditi.

4-6 mjeseci

U ovom razdoblju mnogi roditelji primjećuju velika poboljšanja kod sna svojih beba. Vaša beba sada može duže spavati, a nadamo se da ćete se i vi bolje odmarati!

Bebe mogu početi dulje podnijeti budnost, a vi si možete stvoriti raspored. Od 4-7 mjeseci ponudite 3 drijemanja u 9 ujutro, u podne i 15 sati. Vrijeme spavanja ne smije biti kasnije od 18:30. Uvijek koristite rani odlazak na spavanje ako nije dan za drijemanje!

Bebe u ovom razvojnom periodu mogu početi s krutom hranom, što može ometati san ako imaju poteškoća s probavom hrane. Pokušajte uvesti novu hranu ranije tijekom dana kako bi imali više vremena za probavu!

Kako njihova proizvodnja melatonina raste, bebe mogu početi prerasti svoju potrebu za kretnjama u ovoj dobi. Možda ćete otkriti da bolje spavaju bez toga. Uvijek možete podesiti pokrete na MamaRoo ljuljački ako ustanovite da je vaša beba spremna odviknuti se od pokreta u pripremi za prijelaz u krevetić. 

Drugi faktori za uspješno spavanje

 

Za uspjeh u spavanju, trebali biste iskoristiti sve "alate" u svojoj kutiji s alatima kako biste pomogli svojoj bebi da najbolje spava. Prva i najvažnija stvar je da vaša beba ima sigurno mjesto za spavanje. Preporučuje se dijeljenje sobe (ne dijeljenje kreveta) do najmanje 6 mjeseci starosti. To može biti dječji krevetić ili kolijevka kao što je MamaRoo krevetić za spavanje. Pobrinite se da prostor za spavanje vaše bebe bude: MamaRoo krevetić. Pobrinite se da prostor za spavanje vaše bebe bude:

  • Čvrst
  • Na ravnoj podlozi
  • Prilagođen - dobro prianjajuća posteljina i bez labavih predmeta

Što se tiče topline, vaša beba može nositi prekrivač za spavanje ako se još ne može prevrtati. Prijelaz na vreću za spavanje ako se počnu kretati - deka koja se može nositi je puno, puno sigurnija od labave. I uvijek postavite bebu na leđa!

Također biste trebali učiniti okruženje pogodnim za spavanje - bijeli šum često pomaže jer stvara zvukove kao iz majčinog trbuha, što je opuštajuće i utješno za dojenčad. (Također utišava vanjske zvukove, poput laveža psa ili vašeg TV-a!) Samostalni stroj za bijeli šum može biti izvrstan način da dobijete stabilan, kontinuirani bijeli šum, a MamaRoo krevetić ima ugrađeni bijeli šum.

 

Bebe također najbolje spavaju u tamnom i hladnijem okruženju - idealna temperatura je otprilike oko 20 stupnjeva celzijusa. Dok mnogo novorođenčadi često mogu dobro spavati u svjetlijim sobama, mrkli mrak pomaže njihovom razvoju melatonina, posebno u onim teškim ranim jutarnjim satima, stoga je mudro paziti da im soba bude vrlo mračna od prvog dana.

Bebe također napreduju u svojoj rutini - istraživanje je pokazalo da se bebe od tri mjeseca mogu osloniti na obrasce koji će im pokazati što će se sljedeće dogoditi. Stoga prije svakog odlaska vašeg djeteta na spavanje, bilo da je to vrijeme za drijemanje ili vrijeme za spavanje, pokušajte stvoriti dosljednu rutinu kako biste bebi pomogli da shvati kako san dolazi. Ne mora to biti dug ili kompliciran proces! Pročitajte im brzu priču, stavite ih u vreću za spavanje ili prekrivač, uključite njihov bijeli šum, ugasite svjetla i postavite ih dolje. (Možete dodati i brzu pjesmu ili uspavanku za laku noć!)

Ako beba dobro spava i vi ćete dobro spavati. Znati što možete očekivati i pripremiti se za uspjeh ključ je za dobar noćni san za cijelu obitelj.

© MiniMe. Online store by Shopamine. Postavke kolačićaMoji podaci

Na web mjestu MiniMe, osim obveznih kolačića, koristimo i analitičke i reklamne kolačiće, kao i kolačiće društvenih mreža.

Ako se slažete s ovim, kliknite gumb Potvrdi. Za detaljan opis i postavku upotrebe pojedinih kolačića kliknite gumb Postavke kolačića.

×
Upravljanje kolačićima na web stranici MiniMe
Obavezni kolačići

su kolačići koji su neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice i bez njih prijenos poruka u komunikacijskoj mreži ne bi bio moguć. Ovi su kolačići također potrebni kako bi vam u tvrtki mogli ponuditi usluge dostupne na našoj web stranici. Omogućuju vam prijavu na korisnički profil, odabir jezika, pristajanje na uvjete i identificiranje korisničke sesije. Nismo obvezni dobiti suglasnost za njihovu upotrebu.

Analitički kolačići

Ovi kolačići pomažu nam da shvatimo kako naši posjetitelji koriste našu web stranicu. Uz njihovu pomoć poboljšavamo korisničko iskustvo i identificiramo korisničke zahtjeve i trendove.Ove kolačiće koristimo samo ako ste se izričito složili s tim.

Kolačići za oglašavanje

Dodaci i alati trećih strana koji se koriste kao kolačići omogućuju rad funkcionalnosti, pomažu u analizi učestalosti posjeta i načinu korištenja web stranica. Ako se pojedinac ne složi s njihovim korištenjem, kolačići se neće instalirati, ali može se dogoditi da neke zanimljive značajke pojedinog web mjesta neće biti dostupne. Ove kolačiće koristimo samo ako ste se izričito složili s tim.

Kolačići društvenih mreža

Omogućuju pružanje sadržaja za objavljivanje na društvenim mrežama i bilježenje vaših odluka kako bi mogli pružiti osobnije i poboljšano korisničko iskustvo.Ove kolačiće koristimo samo ako ste prijavljeni na Twitter, Facebook ili Google korisnički račun prilikom korištenja web stranice.

1. O kolačićima općenito1.1. Što su kolačići

Kolačići su male tekstualne datoteke koje većina suvremenih web stranica pohranjuje na uređajima korisnika, odnosno osoba koje svojim uređajima pristupaju određenim internetskim stranicama. Njihova pohrana podkontrolom korisnika, jer u pregledniku koji koriste mogu ograničiti ili onemogućiti pohranu kolačića.

Također kada posjetite web mjesto i njegove podstranice te prilikom obavljanja radnji na njemu, određeni se kolačići automatski odnosno uz vaš izričiti pristanak postavljaju na vaše računalo, telefon ili tablet, putem kojih se mogu bilježiti različiti podaci.

1.2. Kako djeluju i zašto su nam potrebni?

Svakom posjetitelju ili kupcu na početku svake upotrebe internetske trgovine dodjeljuje se kolačić za identificiranje i osiguravanje sljedivosti (tj. “cookie”). Poslužitelji koje tvrtki pruža podizvođač automatski prikupljaju podatke o tome kako posjetitelji, trgovci ili kupci koriste internetsku trgovinu i pohranjuju te podatke u obliku dnevnika korištenja (tj. “cookie”).

Poslužitelji pohranjuju informacije o korištenju internetske trgovine, statistiku i IP brojeve. Podatke o korištenju internetske trgovine od strane kupaca tvrtka može koristiti za anonimne statistike usluge obrade koje služe za poboljšanje korisničkog iskustva i za plasiranje proizvoda i / ili usluga putem internetske trgovine.

Posredno i nakon pribavljanja pristanka, internetska trgovina može pohraniti i kolačiće vanjskih usluga (npr. Google Analytics) na uređaju posjetitelja ili kupca koji se koriste za prikupljanje podataka o posjetama web mjestu. Što se tiče vanjskih usluga, primjenjuju se pravila i opći uvjeti za obradu osobnih podataka koji su dostupni na donjim poveznicama.

2. Dopuštenje za upotrebu kolačića

Ako su vaše postavke u pregledniku s kojim posjećujete web stranicu takve da prihvaćaju kolačiće, to znači da pristajete na njihovu upotrebu. Ako ne želite koristiti kolačiće na web mjestu ili ih želite ukloniti, možete pročitati postupak u nastavku. Međutim, uklanjanje ili blokiranje kolačića može rezultirati neoptimalnom izvedbom web stranice.

3. Obavezni i neobavezni kolačići i vaš pristanak 3.1. Tvrtka za upotrebu obveznih kolačića nije dužna pridobiti vaš pristanak (obvezni kolačići):

Obvezni kolačići su kolačići ključni za pravilno funkcioniranje web stranice i bez njih prijenos poruka u komunikacijskoj mreži ne bi bio moguć. TOvi su kolačići također potrebni kako bi vam tvrtka mogla ponuditi usluge dostupne na našoj web stranici. Omogućuju vam prijavu na korisnički profil, odabir jezika, pristajanje na uvjete i identificiranje korisničke sesije.

3.2. Kolačići koji nisu potrebni sa stajališta normalnog rada web stranice i za koje smo dužni dobiti vašu suglasnost (neobavezni kolačići):

Analitički kolačići

Ovi kolačići pomažu nam da shvatimo kako naši posjetitelji koriste našu web stranicu. Uz njihovu pomoć poboljšavamo korisničko iskustvo i identificiramo korisničke zahtjeve i trendove.Ove kolačiće koristimo samo ako ste se izričito složili s tim.

Kolačići za oglašavanje

Dodaci i alati trećih strana koji se koriste kao kolačići omogućuju rad funkcionalnosti, pomažu u analizi učestalosti posjeta i načinu korištenja web stranica. Ako se pojedinac ne složi s njihovim korištenjem, kolačići se neće instalirati, ali može se dogoditi da neke zanimljive značajke pojedinog web mjesta neće biti dostupne. Ove kolačiće koristimo samo ako ste se izričito složili s tim.

Kolačići društvenih mreža

Omogućuju pružanje sadržaja za objavljivanje na društvenim mrežama i bilježenje vaših odluka kako bi mogli pružiti osobnije i poboljšano korisničko iskustvo.Ove kolačiće koristimo samo ako ste prijavljeni na Twitter, Facebook ili Google korisnički račun prilikom korištenja web stranice.

4. Kako upravljati kolačićima?

Kolačićima možete upravljati klikom na vezu "Postavke kolačića" u podnožju web stranice.

Također možete kontrolirati i mijenjati postavke kolačića u svom web pregledniku.

U slučaju da želite izbrisati kolačiće sa svog uređaja, savjetujemo vam da slijedite opisane postupke, koji će najvjerojatnije ograničiti funkcionalnost ne samo naše web stranice, već i većine drugih web stranica, jer je upotreba kolačića konstanta u velikoj većini suvremenih web mjesta.